Jiří Martinko vyzve na souboj bráchu i tátu

5.6.2018
Jiří Martinko vyzve na souboj bráchu i tátu

Před pěti lety byl Jiří Martinko členem zlatého družstva, které v Ostravě-Porubě vybojovalo titul na ME kadetů. Od té doby urazil pořádný kus cesty, získal stříbro už jako junior na evropském šampionátu v Záhřebu v družstvech a vybojoval několik titulů mistra republiky v kategorii juniorů. Štafetu z jeho rukou nyní přebírá mladší bratr Tomáš, který se letos stal juniorským mistrem republiky ve dvouhře, čtyřhře i družstvech.

Oba odchovance TJ Ostrava KST v jejich snažení podporuje otec Martin, který za roky fandění zná desítky heren a tělocvičen po celé republice. Poprvé si však bude moci proti oběma svým synům zahrát přímo na turnaji - všichni tři se v sobotu 9. června zúčastní letošního ročníku Světového festivalu v minipingpongu. "Hrával jsem na malých stolech před osmi lety, když bylo v Ostravě mistrovství Evropy mužů a žen. To mi bylo něco přes deset a táta mě nemohl od stolů dostat. Asi jsem toho z turnaje moc neviděl, ale zahrál jsem si opravdu hodně," vzpomíná na svoji první zkušenost s minipingpongem Jiří Martinko.

V té době už se stolnímu tenisu věnoval intenzivně a jako každý talentovaný hráč hrával už nejnižší okresní soutěže. Byla jen otázka času, kdy se utká s tátou, jinak hráčem SK Svinov. "Pokud se nepletu, hráli jsme proti sobě v okresním přeboru dvakrát. Jednou mě porazil a pak už jsem vyhrál. Byly to ovšem těžké řežby, to si moc dobře pamatuji. S bráchou jsem mistrovský zápas nehrál nikdy. Vlastně spolu ani netrénujeme, protože on je v jiné věkové kategorii. Nebylo zkrátka kdy a kde. Ale musím uznat, že brácha je pořád lepší a lepší. Určitě se už brzy na nějakém turnaji potkáme."

Jiří Martinko má za sebou první sezonu mezi muži a na jejím konci je docela spokojený. Jak ale sám přiznává, snadné to nebylo. "Nějaké zkušenosti z mužskou kategorií už jsem samozřejmě měl, ale když do ní člověk vstoupí naplno, je to něco jiného. Dospělí se s mladými vůbec nemazlí, žádné ohledy. Jsem soupeř jako každý jiný,. V tomto to bylo hodně těžké a stejně tak těžké bude prosadit se mezi muži. Já si moc vážím toho, že se mi na jaře povedlo postoupit do čtvrtfinále mistrovství Evropy do 21 let. Od té doby se mi začalo dařit i na jiných turnajích, takže jsem v zásadě s první sezonou mezi dospělými spokojen."

Po letech tréninku v mateřském klubu se Jiří Martinko poprvé chystá na zahraniční angažmá. Byť ještě stále v kombinovaném modulu. Bude trénovat v německém Saarbrückenu, kde už dva roky působí Tomáš Polanský. Hrát ale bude nejvyšší českou soutěž. "Čeká mě ještě maturitní ročník, takže změna nebude stoprocentní. Budu ještě hrát extraligu za Ostravu, kdy využiju ten čas, kdy budu muset být doma kvůli škole. Ještě neznám los ligy, takže nevím, kdy přesně, ale moje představa je taková, že bych byl tři týdny v Německu a týden v Ostravě. Bude to těžké, ale moc se na to těším."