Renátu Štrbíkovou nebylo potřeba přemlouvat, ministoly dobře zná

23.3.2017
Renátu Štrbíkovou nebylo potřeba přemlouvat, ministoly dobře zná

Sedminásobná mistryně republiky ve dvouhře žen Renáta Štrbíková je známá tím, že její hra není zdaleka založena jen na strojově přesné kombinaci úderů, kterou stolní tenisté a tenistky hodiny drilují v přípravě. Vyniká naopak obrovským citem pro míček a za stolem často vymyslí úder, kterým zaskočí sebezkušenější soupeřky.

Sama to pak komentuje slovy: "Některé soupeřky na ty moje blbinky vůbec neumí zareagovat, a to je moje výhoda." I díky tomu má ve sbírce dvě bronzové medaile z mistrovství Evropy družstev, je mistryní Evropy ve smíšené čtyřhře a zahrála si v osmifinále mistrovství světa.

Bude pochopitelně jednou z hvězd na Světovém festivalu minipingpongu v Ostravě, který se koná 6. - 8. dubna v Trojhalí. Účastníci festivalu ji budou moci vidět při některém z řady exhibičních zápasů, ale také poměřit s ní síly přímo za malými stoly. "Znám je velmi dobře. Mám kamaráda, který prodává věci na stolní tenis, a v obchodě tenhle stůl mají. Často se stává, že ho jdu jen pozdravit, pak na sebe mrkneme, a pokud má čas, jdeme si zahrát. Takže pak odcházím po hodině v propoceném tričku," usmívá se. Přemlouvat Renátu Štrbíkovou k účasti na festivalu zkrátka nebylo potřeba. "Je to neskutečně chytlavá zábava. I pro někoho, kdo to vůbec neumí a zkusí si to poprvé. Nejdřív se snaží trefit ten malý stůl, pak, když už to jde, chce udržet míček co nejdéle ve hře. A nakonec bývá většinou naštvaný, že už nemá čas pokračovat. Jistě, turnaj bude trochu něco jiného, ale myslím, že se to bude líbit," dodává.

Těší se přitom nejen na turnaj a na pár svých spoluhráček a soupeřek, ale také na některé známé hráče. "S Petrem Korbelem jsme v minulosti třeba ještě hrávali smíšenou čtyřhru na nějakém tom mistrovství Evropy. S Marií Hrachovou jsem se už za stolem několikrát utkala a vlastně ještě stále mohu v extralize. Ale třeba Milan Orlowski? Nepamatuji si, že bych s ním někdy hrála. Pokud to bude možné, ráda si proti němu jeden nebo dva sety dám. Na malém, ale klidně i na velkém stole."

Kromě samotného turnaje na ministolech by právě exhibice hráčů a hráček současných i těch bývalých měly být ozdobou celého festivalu. "Naše myšlenka oslavit touto formou Světový den stolního tenisu, který připadá na 6. dubna, se líbí i zástupcům světové a evropské asociace. Na oficiálních webových stránkách obou asociací se pozvánka na náš festival dostala v minulých dnech na titulku. Tohle je obrovská pocta, všichni, kdo stolní tenis sledují, si mohli přečíst, že v Ostravě pořádáme takhle výjimečnou akci," připomíná místopředseda České asociace stolního tenistu Nikolas Endal.

Zúčastnit se Světového festivalu minipingpongu je přitom velmi prosté. Stačí se zaregistrovat na stránkách www.miniping-pong.cz a přijít si zahrát do ostravského Trojhalí. Vstup je zdarma, raketu a míček si účastníci mohou přinést svoje, ale také zapůjčit. Bez ohledu na věk a pingpongové zkušenosti se tak pobaví určitě každý. Workshopy, fun zóna pro děti i dospělé, ale především typický zvuk odrazu desítek míčků od stolů vytvoří v industriálním prostředí Trojhalí neopakovatelný zážitek.